
Mindenki gyűlöli az ergot. Elsőre! Világklasszis evezők, CrossFitterek is így voltak/vannak ezzel. Mégis, ha elsajátítod a helyes technikát, látni kell, hogy az ergométeres evezés számos, mással nem pótolható előnyt jelent minden sportolónak. A legnagyobb tévhit az evezéssel kapcsolatban, hogy csak a felsőtest edzésére használható. Pedig frászkarikát. Comb, farizom, törzsizmok, hát, váll, tricepsz, bicepsz egyaránt részt vesz a mozgásban, ráadásul az evezés csodálatos kardiovaszkuláris edzés, így a szívizmodra is remek hatással van.
Aztán van még egy előny, ami nem hanyagolható el: elképesztő mentális erőfejlesztő is egyben, de komolyan. Ha valami kitartásra tanít, na, az az evezés. Segít késleltetni a fáradtságot, javítani a teljesítményt és a robbanékonyságot, hogy megőrizd a csúcsteljesítményt bármilyen fizikai versenyhelyzetben.
Ez mind elég jól hangzik, pláne, hogy true story.
Egyetlen kérdést tettem fel első evezős edzésem előtt: minek hozzá edző? Ráülök, és húzom, ennyi, nem? Az első 5 perc után megértettem különben, és ma már nem is kérdeznék ilyen butaságot, ezért hogy te se ess ebbe a hibába, összeszedtem azt az uszkve 15 dolgot, amire mindenképpen figyelni kell evezés közben ahhoz, hogy elmondhasd: evezel! És nem csak imitálod azt valami görcsös, hozzá nem értő módon. Csak 15? Csak 15!
1. Ne szorítsd a kart túl erősen!
Nem majrévas ez. Persze annyira mindenképpen fogd, hogy ne csússzon ki a kezedből, de ne annyira, hogy letépje a tenyeredet, vagy, hogy ne tudjon az alkarod hatékonyan dolgozni. Jah, és hüvelykujjal fogd át! Figyellek!
2. Van ám lábad is!
Sőt, az evezés 80%-ban a lábaidról szól, juno? És mivel a lábad alapból sokkal erősebb, mint a karod, használd is ki, és hagyd, hogy a munka nagy részét ő végezze. Ami fontos: nyomd le a sarkad, hogy combbal lökd el magad, ne vádlival.
3. Képzeld azt, hogy clean-elsz!
Most, ha nem tudod, mi az, akkor pörgess a négyes pontra, de ha érted, mire gondolok, tényleg segít a technikádat összerakni ez a módszer.
4. Láb-csípő-kar-kar-csípő-láb
Ez a helyes evezős mozdulat sorrendje, ha valamit valamivel felcserélsz, már nem jó!
5. Evezz hátsó szándék nélkül!
A fogantyú mozogjon szinkronban az üléssel, soha ne told ki a hátsód hátramenetben.
6. Légy jó karmester is!
Megint mondom, az evezés a lábaid lökő erejéről szól nagyrészt (no meg az erős törzsmunkáról), nem a karokról. De arra figyelj, hogy amilyen gyorsan behúzod hashoz a karjaidat, olyan gyorsan nyújtsd is ki őket előremenetben.
7. Felejtsd el a csirkeszárnyakat!
Avagy tartsd a könyöködet nyugodtan, magad mellett, ne engedd, hogy kiforduljon, és ne is szorítsd magadhoz.
8. Ne tömd bele a vállaidat a füledbe!
Engedd le őket húzás közben, sőt, ügyelj rá tudatosan, hogy lent maradjanak.
9. Hová húzd a kart?
Na hová? Nőknél kb a sportmelltartó aljáig, férfiaknál meg… hát képzeljék el ők is, hogy sportmelltartót viselnek, és ugyanaddig.
10. Húzd ki magad!
Ne engedd, hogy a mellkas, a hát, a váll bedőljön az áthúzásnál. Akárcsak egy jó reggelt gyakorlatnál vagy egy deadliftnél, itt is fontos a hasonlóan egyenes hát. Persze csapásindításnál már előredőlsz, és meggörbül a hát plusz a váll is.
11. Tested, akár egy inga
Vagy egy örökmozgó, ugyanazt a pozíciót ismételed, előredőlsz a kezdeti szakaszban egy képzeletbeli határig, és teljesen hátra a végponton, egyszerű, nem?
12. Taposs bele!
A talpadnak is nagy szerepe van, taposs bele a lábtartóba, amikor húzol, akár ki is tudj emelkedni az ülésből, akkor csinálod jól.
13. A sarkad nem játszik!
Negatív szakaszban csak addig engedd az ülést, míg a sarkaid merőlegesek lesznek a talajra, ne tovább. Ne engedd az ülést belecsúszni az achillesedbe, neked sem fog jól esni, és a technikának sem tesz jót.
14. Jah! A légzésre is figyelj, ha még ennyi infó nem lenne elég!
Húzásnál fújd ki a levegőt, de csak akkor, amikor a karod kezded behajlítani - addig maradjon bent. A visszaútnál újra belégzés.
15. És akkor még van egy monitor is, amivel foglalkozni kell...
Csapásszám, erősség, sebesség, idő…. számok, értékek, intervallumok, bonyinak tűnik, de megnyugtatlak. Az is. Ne aggódj: belejössz.
Na, érted már, miért kell edző az evezésnél? Meglepően gyorsan rááll az ember agya erre a sok odafigyelnivalóra egyébként, elsőre sok csak. Amíg kezdő vagy, érdemes 6-os ellenállás alatt maradni, ha már törzsből sikerül megtartanod, mehet felfelé 8-as, 10-esen. Aztán amint kezd tökéletesedni a technika, lehet kezdeni a teljesítményfokozást, klassz kis versenyek, iramjátékok, kimerült együtt ordítások az utolsó perceknél, van ám hangulata. :)
Ha kedvet kaptál, gyere CrossFit Rowing edzésre a CrossFit Újbudába kedden és csütörtökön 17.00-tól. ;)
Forrás: https://breakingmuscle.com
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges